Panaromik1

BİZ KİMİZ?

Yolları Güneydoğu Asya’da kesişmiş kuruyemişlerden özellikle kajudan yapılan lezzetli doğal ürünler üretmeye kendini adamış bir İngiliz-Türk şirketiyiz. Farklı ticari alanlarda birliktelik yaparken, bireysel ihtiyaçlarımız özelinde başlayıp, ekibimizin parçası olan Pediatri Doktoru ve aynı zamanda Beslenme Koçu ile tamamen doğal, kaju fıstığı bazlı ürünler üretme fikrini ortaya koyduk ve Itz Nutz markası bu şekilde ortaya çıktı.

Dr. Ayşenur Yıldırım

Ayşenur YILDIRIM 1982 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı ve 2000 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi ve ardından 2006 yılında Marmara Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda asistan doktor olarak çalışmaya başladı. 2016 yılında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Beslenme Doktorası yapmaya başladı ve 2016- 2018 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı’na bağlı Beslenme Polikliğinde hekimlik yaptı. 2018 yılında Kamboçya’ya taşındı ve çeşitli yardım kuruluşları ve kar amacı gütmeyen derneklerde hekimlik yaptı. Ülke genelinde organizasyonlar düzenleyerek temiz su kullanımının önemi ve hijyen konularıyla ilgili eğitimler verdi. Uzak Doğu ülkelerinde beslenme alışkanlıkları, bitki bazlı ve ayuverdik beslenme ile ilgili çalışmalar yaptı.

Ürünlerimiz süt, laktoz, palm yağı ve ilave şeker içermez. Şu anda ürünlerimizin tamamı Kaju Fıstığı bazlıdır, ancak diğer kuruyemişleri kullanarak geniş bir ürün yelpazesi için iddialı planlarımız var.

HEDEFİMİZ NE?

En kaliteli ve en lezzetli doğal fıstık bazlı ürünleri üretmeyi hedeflemekteyiz. Tüm ürünlerimiz Veganlar /Vejetaryenler, çeşitli diyet gereksinimleri olan veya gıda alerjileri / toleransı olan kişiler için uygundur. Ürünlerimizin lezzeti kadar sağlıklı ve tamamen doğal içeriği dikkat çekmekte ve sağlıklı beslenme ile ilgilenen herkese hitap etmektedir. Peynir, Tereyağı, Ezme ve Un gibi kaju bazlı ürünleri tüm toplumun tüketimine açmak da bizim hedeflerimizden biridir.

NEDEN ITZ NUTZ?

İşimize %100 bağlı ve son derece ciddi olsak da, hem üretim, hem de pazarlamada işi eğlenceli hale getirmek ve sınırlarımızı zorlamak istiyoruz. Alışılageldik bir fikir olan doğal ve sağlıklı yiyeceklerin sıkıcı olması artık sona erdi. Bu nedenle adımız ve logomuzu daha eğlenceli bir konseptle bütünleştirdik.

KAJU FISTIĞI HAKKINDA

Kaju, bir meyveye bağlı böbrek şeklinde bir tohumdur ve kaju ağacında yetişir – Brezilya’ya özgü tropik bir ağaçtır, ancak şu anda dünyanın çeşitli sıcak iklimlerinde yetiştirilmektedir.

image4

Kaju meyvesi, mumsu, pürüzsüz altın sarısı veya kırmızı bir kaplama ile soğanlı, oval ila armut şekline sahiptir. Meyvenin dibine eklenmiş, kaju fıstığının ham hali olan böbrek şeklindeki yeşil tohumu çevreleyen çift katmanlı bir kabuk vardır.

image5

Kaju fıstığının kabuklarındaki yenilebilir kaju çekirdeklerine işlenmesi şu adımları takip eder: kavurma, kabuklu kurutma, soyma, sınıflandırma, kalite kontrol, fümigasyon ve paketleme.

image6

Kaliteli ve kaliteli taneler elde etmek için tüm bu adımlar dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. 

image7

Çoğu fındık gibi kaju da genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kilo kaybı, gelişmiş kan şekeri kontrolü ve daha sağlıklı bir kalp gibi faydalarla ilişkilendirildiler.

Kaju, çeşitli besinler açısından zengindir. 28 gram kavrulmamış tuzsuz kaju fıstığında: 

Kalori: 157

Protein: 5 gram

Yağ: 12 gram

Karbonhidrat: 9 gram

Lif: 1 gram

Bakır: Günlük Alınması Gereken Değerin  %67’si

Magnezyum:  Günlük Alınması Gereken Değerin  %20’si

Manganez:  Günlük Alınması Gereken Değerin  %20’si

Çinko:  Günlük Alınması Gereken Değerin  %15’i

Fosfor: Günlük Alınması Gereken Değerin  %13’ü

Demir: Günlük Alınması Gereken Değerin  %11’i

Selenyum: Günlük Alınması Gereken Değerin  %10’u

Tiamin: Günlük Alınması Gereken Değerin  %10’u

K Vitamini: Günlük Alınması Gereken Değerin  %8’i

B6 Vitamini: Günlük Alınması Gereken Değerin  %7’si

Kaju fıstığı özellikle doymamış yağlar açısından zengindir. Doymamış yağlar daha düşük erken ölüm ve kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır. Ayrıca iyi bir lif kaynağıdır ve eşdeğer miktarda pişmiş etle neredeyse aynı miktarda protein içerirler. Kaju fıstığı, zengin lif ve protein içeriği açlığı azaltmaya ve tokluk hissini artırmaya yardımcı olabilir. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Kaju, enerji üretimi, sağlıklı beyin gelişimi ve güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli bir mineral olan önemli miktarda bakır içerir. Aynı zamanda, kemik sağlığı için önemli besinler olan magnezyum ve manganez için harika bir kaynaktır.

Kaju fıstığı karotenoidler ve polifenoller açısından zengindir, bunlar iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek ve hastalıklardan koruma sağlayan iki antioksidan kategorisidir.

Kaju açısından zengin diyetlerin sürekli olarak kalp sağlığına faydalı olduğu gösterilmiştir. Kaju fıstığı, kan basıncını, trigliseritleri ve kolesterolü düşürmek için bazı faydalar sunuyor gibi görünmektedir.

Kajunun  şekeri düşük ve lif bakımından zengin olması, kan şekeri değerlerini düşürmeye ve tip 2 diyabet gelişimine karşı koruma sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Kajuları diyetinize eklemek çok kolaydır. “Çiğ” veya kavrulmuş olarak yenebilir ve ayrıca çeşitli yemeklere dahil edilebilirler. Ve şimdi, Itz Nutz tereyağı ve peynirleri, kaju fıstığını diyetinize dahil etmenin bir dizi başka yolunu sağlayabilir.

ÜRÜNLERİMİZ NELERDİR?

Şu anda 2 çeşit Fıstık Ezmesi,  Tereyağ, Krem Peynir, Mozzarella Peyniri ve muhteşem Olgunlaştırılmış Artizan Peynir üretiyoruz – tümü Kaju Fıstıklarından yapılmıştır. Ayrıca toz kaju unu, çiğ ve lezzetli aromalı kavrulmuş Kaju Fıstığı da ürün portföyümüz içerisinde yer almaktadır. 

Come wıth us on our journey – Itz goıng to be Nutz!